WordPress ile E-Ticaret Sitesi Kurmak

WordPress temalı bir site ile yalnızca blog ve haber sitesi gibi bilgi ve paylaşım içerikli siteler yönetebileceğinizi düşünüyorsanız; yanılıyorsunuz.

Müşterilerinizin ürünlerinize kısa bir süre içerisinde ulaşabileceği, müşteri odaklı, etkin bir e-ticaret sitesi kurmak adına WordPress WooCommerce eklentisinden yararlanabilir; onlarca ürününüzü potansiyel müşterilerinizin beğenisine sunabilirsiniz.

İşte, WordPress ile E-Ticaret Sitesi Kurmanın Püf Noktaları:

WordPress web sitenizi aktif bir şekilde e-ticaret sitesine dönüştürebilmenize olanak tanıyan WooCommerce; oldukça yoğun bir şekilde kullanılan WordPress eklentileri arasında yer alıyor.

Ücretsiz ve açık bir kaynak olan WooCommerce eklentisini etkinleştirmek için öncelikle eklentiyi tıpkı diğer eklentiler gibi yüklemeniz ve kullanıma hazır hale getirmeniz gerekiyor.

Son dönemlerin en popüler e-ticaret eklentileri arasında kabul edilen bu eklenti; zengin özellikleri ile dikkat çekerken, kolay ve hızlı kurulumu ile sizleri beklemek zorunda bırakmıyor.

‘Kendin kur ve kendin yapılandır’ mantığı ile çalışan bu eklenti sayesinde;

  • Hizmetler
  • Abonelikler
  • Dijital ürünler
  • Fiziksel ürünler vb.

Pek çok satış işlemini gerçekleştirebiliyor; sitenize üye olan kişilerin de kendi ürünlerini satışa sunmasını sağlayabiliyorsunuz.

Ürün ve hizmetlerinizi kendi kendinize fiyatlandırabileceğiniz ve satışa sunabileceğiniz WordPress WooCommerce eklentisi sayesinde ürün ya da hizmetlerinize dair özelleştirmeleri dilediğiniz gibi yönetebiliyor; bir e-ticaret sitesinde bulunması gereken tüm özelliklerden yararlanabiliyorsunuz.

Yani bir diğer deyişle WooCommerce; sizleri eksiksiz ve kapsamlı bir e-ticaret sitesi sahibi olmaya davet ediyor.

Peki; WooCoomerce eklentisini kurmak için nasıl bir yol izlemeniz gerekiyor?

  • Alan adı ve web hosting hizmeti temin edinin

Müşterilerinizi etkileyebilecek, ziyaretçilerinizin aklında kalabilecek bir alan adı ve e-ticaret sitenizin internet ortamında barınmasını sağlayacak web hosting hizmeti temin ederek; e-ticaret sitesi kurma yolunda ilk adımı atabilirsiniz.

Godaddy.com vb. WordPress hosting hizmeti sunan binlerce farklı hosting firmasından alan adı yani domain satın alabilirsiniz.

  • WordPress’i Kurun!

Hosting hizmeti aldığınızda karşınıza çıkan hosting panelinden WordPress’i tek tıkla yükle özelliğini seçerek; WordPress kurulum işlemini anında tamamlayabilirsiniz.

  • WooCommerce Eklentisini Kurun!

Birkaç temel adımı takip ederek, rahatlıkla yüklediğiniz WordPress’i kurduktan sonra eklenti yükleme paneline giderek ve yeni ekle menüsündeki arama butonuna WooCommerce yazarak, eklentiyi bulabilirsiniz.

İkinci aşamada ise WooCommerce eklentisindeki Şimdi Yükle butonunu tıklamalı ve karşınıza çıkan WooCommerce kurulum sihirbazını etkinleştirmelisiniz.

WooCommerce kurulum işlemlerini tamamladıktan sonra ürünlerinizi eklemeye başlayabilir; online alışveriş siteniz için tema seçebilir, ödeme yöntemlerini gönlünüzce belirleyebilir ve tüm diğer işlemleri eksiksiz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.